Крім прямих витрат на оборону, Україна в результаті війни з Росією щороку втрачає величезні суми. Одна тільки анексія Криму у 2014 році коштувала нам 58 мільярдів доларів, а війна на Донбасі забирає ще майже по 15 мільярдів на рік. Корреспондент.net розповідає подробиці.
Мільярди на вітер
Втрати України від війни з Росією підрахував Британський Центр досліджень проблем економіки та бізнесу (Cebr). Аналіз охоплює період із 2014 по 2020 рік.
Втрати української економіки за ці шість років становлять 280 мільярдів доларів, або приблизно 40 мільярдів щороку – це 19,9% доконфліктного ВВП України.
Війна має серйозний вплив на торгівлю та інвестиції та призвела до значних втрат активів та податкових надходжень.
У дослідженні, яке Cebr провів для українського уряду, зазначено, що конфлікт фактично розпочався у 2013 році – з жорсткого політичного та економічного тиску на Київ після укладання Угоди про асоціацію з ЄС. З 2014 по 2020 рік лише військові дії на Донбасі коштували сумарно 102 мільярди доларів, або близько 14,6 мільярда на рік. Анексія Криму коштує Україні ще 8,3 мільярда доларів на рік.
У звіті сказано, що це найактуальніше та найавторитетніше дослідження на сьогоднішній день. Аналітики підтверджують, що конфлікт, який триває, справив значний вплив на економіку України. Він знизив довіру інвесторів, що, у свою чергу, призвело до втрати інвестицій у розмірі 72 мільярди доларів або 10,3 мільярда на рік.
Зниження українського експорту, що триває, призвело до загальних втрат у сумі до 162 мільярдів доларів з 2014 по 2020 рік. А сукупні втрати капіталу в Криму та на Донбасі від втрачених чи пошкоджених активів сягають 117 мільярдів доларів.
Фінанси державного сектору України також постраждали: недоотримані податкові надходження становили 48,5 мільярда доларів за звітний період з 2014 до 2020 року. До того ж військові витрати в сумі до 14,9 мільярда доларів за ці шість років, які були б не потрібні, якби не дії агресора.
За підрахунками аналітиків Cebr, Україна могла б витратити до 63,3 мільярда доларів на невійськову діяльність за цей період, якби не конфлікт.
Далі більше
Аналогічні втрати будуть накопичуватися з 2020 року і, швидше за все, збільшаться через ескалацію конфлікту в останні місяці.
Звіт Cebr включає оцінку попередніх досліджень з цього питання та їхнє порівняння з власним аналізом. Цифри Cebr більші, тому що охоплюють триваліший період і включають наслідки як війни на Донбасі, так і анексії Криму, а також тому, що використовують міжнародно визнаний показник недоотриманого доходу.
“Дослідження показує ціну конфлікту з Росією для України в період до 2020 року. Внаслідок поєднання таких факторів, як великі втрати активів, зменшення податкових надходжень та суттєвий удар по довірі до української економіки, це завдало серйозних економічних збитків, безпосередньо торкнувшись життя українців. І втрати України продовжуватимуть зростати”, – зазначив засновник Cebr Дуглас Маквільямс.
Британський економічний аналітичний центр Cebr отримав від уряду України замовлення на незалежну оцінку економічних втрат країни через конфлікт за відповідний період.
Аналітики Cebr застосували методологію “втраченого результату”, яка є поширеним підходом щодо економічних втрат у контексті військових дій. Дослідження спрямоване на порівняння фактичної траєкторії ВВП із контрфактичною ситуацією, в якій конфлікту не було.
Раніше Cebr дав прогноз розвитку економіки України на найближчі роки. Аналітики зазначають, що Україна – країна з рівнем доходу нижчим за середній: ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності становив на 2021 рік 14 тисяч 146 доларів. І, судячи з прогнозу, ситуація не надто зміниться в найближчому майбутньому.
Наприкінці минулого року Український Інститут політики озвучив свої підрахунки втрат нашої країни від війни з Росією за період з 2014 до 2020 року. За даними експертів, загальні втрати української економіки у розрізі показників номінального ВВП та з урахуванням можливого зростання порівняно з показниками 2013 року становлять від 33 до 208 мільярдів доларів.
Ще 280 мільярдів доларів склали збитки від втрати територій, суб’єктів економіки, ресурсної бази, загибелі людей, скорочення податкових надходжень, транзитних обмежень, зміни структури міжнародної торгівлі, скорочення експортного потенціалу, зменшення надходжень до Пенсійного фонду, зростання навантаження на систему соціальної підтримки та додаткові витрати на військовий бюджет.
Крім того, втрати населення України з урахуванням зростання тарифів, військового збору, заборгованості щодо пенсій мешканцям непідконтрольних територій становили близько 11,3 мільярда доларів.
Таким чином, загальні втрати внаслідок військових дій на Донбасі за шість років становлять, за оцінками українських експертів, від 317 до 491 мільярда доларів.
ВВП України за 2021 рік становив близько 200 мільярдів доларів.
Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet