Мільйонам українських біженців, які знаходяться в країнах Євросоюзу, загрожує втрата правового статусу після завершення бойових дій в Україні. Наразі у ЄС відсутній чіткий план тимчасового захисту для цих осіб після припинення конфлікту. Країни ЄС прийняли майже 4,3 мільйона українців внаслідок вторгнення Росії в Україну. Їхнє проживання регулюється Директивою про тимчасовий захист, яка гарантує їм право на проживання, роботу та доступ до послуг.
Після завершення війни уряди країн ЄС змушені будуть вирішувати, чи продовжувати захист біженців, чи пропонувати їм інтеграцію, чи спонукати до повернення на батьківщину. Наразі термін тимчасового захисту українців у ЄС продовжено до березня 2026 року, але Єврокомісія вже розглядає можливі наступні кроки.
Деякі країни, як Польща та Чехія, вже розробляють свої плани для надання біженцям більш довгострокового статусу проживання. Інші країни, такі як Австрія, Італія, Естонія та Латвія, також приймають рішення щодо захисту українських біженців. Німеччина також розробила варіанти дій у цьому питанні, але остаточне рішення залишається наступному уряду.