Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) США з 2015 року витратило десятки мільйонів доларів на розбудову українських спецслужб. Вони тісно співпрацюють, але ЦРУ намагається дистанціюватися від деяких операцій Києва з ліквідації. Про це повідомляє видання The Washington Post із посиланням на інтерв’ю з понад двома десятками нинішніх і колишніх українських, американських і західних співробітників розвідки і безпеки.
“Агентство надало Україні передові системи спостереження, тренувало новобранців на об’єктах в Україні та США, побудувало нові штаб-квартири для підрозділів української військової розвідки та обмінювалося розвідданими в масштабах, які було неможливо уявити до того, як Росія окупувала Крим і розпалила війну на сході України. За словами офіційних осіб, ЦРУ зберігає значну присутність у Києві”, – йдеться в повідомленні.
Представники американської розвідки заявили, що ЦРУ не брало участі в операціях з цілеспрямованого вбивства, що проводяться українськими спецслужбами, і що робота управління була зосереджена на посиленні здатності українських служб збирати розвідувальну інформацію про небезпечного супротивника.
Високопоставлений представник розвідки заявив, що “будь-які потенційні оперативні занепокоєння були чітко доведені до відома українських служб”.
Високопоставлений український посадовець у розмові з виданням наголосив, що в України “занадто багато ворогів, яких важливіше нейтралізувати: люди, які запускають ракети, які вчинили звірства в Бучі. А вбивство дочки провійськового підбурювача – це “дуже цинічно”.
Колишній високопоставлений чиновник ЦРУ, коментуючи роботу українських спецслужб, заявив, що нині “спостерігається народження набору розвідувальних служб, які нагадують Моссад у 1970-х роках”.
“Усі цілі, які вражає СБУ, є абсолютно законними”, – сказав директор агентства Василь Малюк у заяві, наданій The Post.
У заяві не йдеться про цілеспрямовані вбивства, проте Малюк заявив, що Україна “робить все, щоб справедливе покарання “наздогнало” всіх зрадників, воєнних злочинців і колабораціоністів”.
Нинішні і колишні американські та українські посадовці заявили, що обидві сторони намагаються зберігати дистанцію між ЦРУ і смертоносними операціями, які проводять його партнери в Києві. За словами посадовців, після деяких операцій представники ЦРУ висловлювали занепокоєння, але не припиняли надавати підтримку.
Оперативників СБУ та ГУР не супроводжували колеги з ЦРУ. Україна уникала використання зброї чи обладнання, яке можна було б пов’язати з американськими джерелами, і навіть потоки таємного фінансування були відокремлені.
Офіційні особи визнавали, що кордони іноді розмивалися. Офіцери ЦРУ в Києві були поінформовані про деякі з найбільш амбітних планів України щодо завдання ударів. У деяких випадках, включаючи підрив Кримського о мосту, американські чиновники висловлювали занепокоєння.
Глибоке партнерство ЦРУ з Україною, яке збереглося навіть тоді, коли країна була втягнута в скандал з імпічментом президента Дональда Трампа, являє собою драматичний поворот для агентств, які десятиліттями перебували по різні боки холодної війни.
Співпраця між ЦРУ та Україною розпочалася після протестів 2014 року. Спершу співпраця була незначною, за словами офіційних осіб, з огляду на занепокоєння обох сторін тим, що в українські служби все ще значною мірою проникла російська ФСБ – російське відомство, яке є головним спадкоємцем КДБ.
За словами посадовців, для управління цими ризиками ЦРУ спільно з СБУ створили абсолютно нове управління, яке зосереджується на так званих “активних заходах” проти Росії і ізольоване від інших підрозділів СБУ.
Новий підрозділ отримав прозаїчну назву П’яте управління, щоб відрізнити його від чотирьох інших підрозділів СБУ. Згодом було створено шосте управління, яке, за словами офіційних осіб, співпрацювало з британською розвідувальною службою. За словами посадовців, тренувальні майданчики були розташовані за межами Києва, де відібрані новобранці проходили інструктаж під керівництвом співробітників ЦРУ.
За словами офіційних осіб, перші місії були зосереджені на вербуванні інформаторів серед маріонеток Росії, а також на заходах кібер- та електронного прослуховування.
Але незабаром операції набули фатального характеру. За три роки щонайменше півдюжини російських оперативників, високопоставлених командирів сепаратистів або колаборантів були вбиті в результаті атак, яке часто пояснювалося зведенням внутрішніх рахунків, але насправді було справою рук СБУ, повідомили українські офіційні особи.
Серед убитих був Євген Жилін, лідер проросійської групи бойовиків на сході України, якого застрелили в 2016 році в московському ресторані. Рік по тому в Донецьку був убитий командир повстанців, відомий як Гіві.
Українські офіційні особи заявили, що перехід країни до більш смертоносних методів був викликаний російською агресією та звірствами проти українців.
Допомагаючи в розбудові нового управління СБУ, ЦРУ паралельно розпочало ще більш амбітний проект з воєнною розвідкою України.
ГУР, яке налічувало менше 5 000 співробітників, було вдвічі меншим за СБУ і мало вужчий фокус – на шпигунстві та активних діях проти Росії. Крім того, там працювали молодші співробітники з меншим досвідом радянських часів, тоді як СБУ все ще сприймалася як пронизана російською розвідкою організація.
За словами посадовців, ГУР почало набирати оперативників для свого нового відділу активних заходів.
ЦРУ допомогло ГУР придбати найсучасніші системи спостереження та електронного прослуховування. За словами офіційних осіб, масиви даних передавалися через новий об’єкт, побудований ЦРУ, до Вашингтона, де їх ретельно вивчали аналітики ЦРУ і АНБ (Агентство нацбезпеки).
За словами джерел видання, структури ГУР, які фінансувало ЦРУ, були серед десятків ключових об’єктів, що стали мішенню російських ударів у перші дні війни. Ці об’єкти продовжують функціонувати.
Нові можливості української розвідки виявилися цінними з самого початку війни. Наприклад, СБУ отримала розвідувальні дані про важливі російські об’єкти, що дозволило завдати ударів, в результаті яких було вбито кількох командирів і ледь не було вбито високопоставленого російського офіцера Валерія Герасимова.
За останній рік СБУ двічі завдавала ударів по Кримському мосту, в тому числі в жовтні 2022 року, коли стався вибух, в результаті якого загинуло п’ятеро людей і утворилася діра в смугах руху в західному напрямку.
Зеленський спочатку заперечував відповідальність України. Але директор СБУ Малюк надзвичайно детально описав операцію в інтерв’ю на початку цього року, визнавши, що його служба розмістила потужну вибухівку у вантажівці, яка перевозила рулони целофану промислового розміру.
Американські чиновники, які були повідомлені заздалегідь, висловили занепокоєння з приводу нападу, побоюючись ескалації з боку Росії. Проте ці побоювання, ймовірно, розвіялися до того часу, коли СБУ завдала другого удару по мосту через дев’ять місяців, використовуючи морські безпілотники, розроблені в рамках надсекретної операції за участю ЦРУ та інших західних розвідувальних служб.
Публічний звіт Малюка про операцію суперечить типовим розвідувальним методам, але допомагає Києву заявити про свої успіхи і відображає зростаюче суперництво з ГУР.
Обидві служби певною мірою перетинаються, хоча офіційні особи кажуть, що СБУ, як правило, виконує більш складні місії з більш тривалим терміном виконання, тоді як ГУР має тенденцію працювати швидше.
Представники силових структур заявили, що жодна велика операція СБУ або ГУР не проводиться без дозволу – мовчазного або іншого – від Зеленського. Прес-секретар Зеленського не відповів на запити про коментарі.
Високопоставлений український чиновник, який тісно співпрацював із західними урядами, координуючи підтримку України, заявив, що напади на некомбатантів і бомбардування московських будівель підживлюють брехливий наратив Путіна про те, що Україна становить зростаючу небезпеку для пересічних росіян.
WP стверджує, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула Дугіна минулого року, продовжує залишатися одним з найбільш “екстремальних випадків смертельної помсти”.
За словами співробітників Cлужби безпеки, які знали про цю операцію, українські оперативники встановили в ящику для кота в автівці потайний відсік і використовували його для приховування компонентів бомби.
Нагадаємо, представник ГУР Андрій Юсов заявив, що росіяни планують застосувати свою торішню тактику знищення об’єктів української енергетичної інфраструктури, проте Україна відповідатиме на атаки окупантів.
У ГУР розповіли про вміст валіз, які носять за Путіним
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp