“Найхолодніша зима”. Чи запаслася Україна газом

Євросоюз уже підготувався до зими, заповнивши свої газосховища на 80 відсотків на два місяці раніше від запланованого терміну. Кремль розв’язав газову війну проти ЄС більше року тому. Після повномасштабного вторгнення в Україну російський правитель Володимир Путін ще більше прикрутив газовий кран, щоб шантажувати Європу, але його план провалився. А як справи з газом у України? Кореспондент.net розповідає подробиці.

 

Україна поки не виконала план із закачування газу

Україна станом на кінець серпня нагромадила у своїх підземних сховищах 13 мільярдів кубометрів природного газу. Про це в інтерв’ю Інтерфакс-Україна повідомив голова Оператора ГТС України Сергій Макогон.

“До 15 жовтня за прогнозними розрахунками буде близько 14,4 мільярда кубометрів газу. З такими запасами реально пройти помірну зиму, оскільки сьогодні споживання газу значно скоротилося”, – розповів Макогон.

Раніше уряд поставил перед Нафтогазом завдання накопичити до опалювального сезону 19 мільярдів кубів газу, мотивуючи це потребою у додаткових запасах на випадок проблем з іншими енергоносіями.

Глава компанії Юрій Вітренко спочатку заявляв про те, що такі запаси за нинішніх умов надмірні, а згодом повідомив, що для того, щоб запаси газу в сховищах досягли 19 мільярдів кубів, потрібні додаткові вісім мільярдів доларів.

Макогон, у свою чергу, сказав, що в умовах війни додаткові запаси газу не зайві, і оператор мереж готовий їх прийняти та закачати до сховищ.

“Як оператор ГТС ми можемо запевнити, що транспортні маршрути для прийому газу з Польщі, Словаччини та Угорщини готові до імпорту 54 мільйонів кубів на добу. Сподіваємося, що колеги з Нафтогазу зможуть скористатися цими можливостями для закупівлі газу”, – сказав він.

При цьому глава Оператора ГТС зазначив, що закачати п’ять мільярдів кубометрів газу для досягнення запасів 19 мільярдів кубометрів – це складне завдання.

Запаси газу в Україні у 2013-2021 роках

Перший заступник голови комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг у Верховній Раді, колишній міністр із питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко каже, що споживання минулого року було 26,5 мільярда кубів газу.

“Сьогодні воно впало на 40 відсотків – люди поїхали, промисловість зупинилася чи зруйнувалася, регіони цілі без газу, без тепла. Відповідно, споживання – максимум 18-18,5 мільярда”, – стверджує Кучеренко.

Міністерство енергетики прогнозує споживання в осінньо-зимовий період 2022/2023 складатиме близько 11,7 мільярда кубометрів. Минулого 2021 року за опалювальний період спалено 19,4 мільярда, повідомив нардеп, економіст Ярослав Железняк.

“А зараз за весь 2022 рік очікується, що буде спожито лише 18,5 млрд куб. м. Така різниця пояснюється падінням споживання в межах 35-40 відсотків”, – йдеться у повідомленні.

Він наголосив, що зараз уряд шукає у додаткові обсяги газу для проходження опалювального сезону. За різних сценаріїв така потреба становить близько 3-4,9 мільярда кубометрів.

 

Яким буде опалювальний сезон в Україні

Українців, ймовірно, чекає найхолодніша зима за останні десятиліття, а температура в приміщеннях буде встановлена ​​на рівні 17-18 градусів, що приблизно на чотири градуси нижче за норму, заявив Вітренко в інтерв’ю британській газеті Guardian наприкінці серпня.

Крім цього, за його словами, опалювальний сезон планують розпочати пізніше та закінчити раніше. У зв’язку з цим глава Нафтогазу порадив людям запастися ковдрами та теплим одягом на випадок, якщо температура на вулиці впаде нижче 10 градусів морозу.

1 вересня у Департаменті комунальних послуг та обслуговування Мінрегіону на запит РБК-Україна запевнили, що опалення включать, коли стовпчики термометрів опускатимуться нижче восьми градусів тепла протягом трьох днів. У відомстві додали, що нижче за 18 градусів температура в квартирах не опускатиметься.

Насамперед опалювати почнуть об’єкти соціальної сфери, а саме садки, навчальні заклади та заклади охорони здоров’я. Закінчиться опалювальний сезон тоді, коли позначка термометра буде вже вищою за вісім градусів тепла. Тобто, за даними відомства, цей опалювальний сезон відрізнятиметься лише зниженням температури.

За словами мера Києва Віталія Кличка, підготовка до опалювального сезону у столиці на завершальній стадії. Також у місті вживаються додаткові заходи у разі критичних ситуацій. “Придбано запас резервного палива для ТЕЦ та додаткової кількості генераторів, а також ухвалили рішення про закупівлю необхідної кількості пересувних котелень”, – зазначив Кличко.

Влада Києва заявила, що придбає мобільні пересувні котельні, які стануть резервним джерелом теплопостачання на випадок позаштатних ситуацій під час опалювального сезону. Пересувні котельні у разі потреби забезпечуватимуть теплом лікарні, дитсадки, школи, а також працюватимуть у пунктах обігріву.

Вітренко також додав, що проходження опалювального сезону залежить від міжнародних партнерів України, які мають надати кошти для імпорту чотирьох мільярдів кубометрів газу, а також від того, чи не виникнуть непередбачувані обставини, такі як знищення газової інфраструктури чи подальше скорочення постачання газу до Європи.

Макогон запевнив, що відсутність транзиту не несе нерозв’язних технічних проблем для української газотранспортної системи. “У нас є різні сценарії дій та рішень, які застосовуватимуться під час опалювального сезону залежно від ситуації”, – зазначив Макогон. Він наголосив, що українська ГТС вже переходила в реверсний режим у 2006, 2009 та 2019 роках, коли Газпром зупиняв транзит.

 

Видобуток в Україні та допомога Заходу

Видобуток газу в Україні залишається надзвичайно важливим для того, щоб забезпечити всіх споживачів, проте він знаходиться в зоні ризику, сказав Макагон. Україна видобуває близько 60 відсотків необхідного їй газу всередині країни, а решту імпортує у своїх сусідів із ЄС за ринковими цінами, каже Вітренко.

1 вересня стало відомо, що компанія Expert Petroleum запустила нову газову свердловину у Львівській області. Обсяг видобутку – 115 000 кубометрів газу на добу, повідомляє прес-служба Укргазвидобування.

У жовтні 2020 року Укргазвидобування та Expert Petroleum розпочали співпрацю на умовах підвищення видобутку (production enhancement contract – PEC) на виснажених родовищах.

Expert Petroleum за результатами конкурсного відбору отримала до управління 13 виснажених газових родовищ у Львівській області та зобов’язалася наростити видобуток у 300 мільйонів кубометрів газу протягом п’яти років.

“Сьогодні Карпатський регіон є важливим напрямком стабілізації виробництва та компенсації втрат, які ми зазнали від початку широкомасштабної війни”, – прокоментував в. о. генерального директора Укргазвидобування Олександр Романюк.

Крім того, уряд Норвегії виділить два мільярди норвезьких крон (понад 200 мільйонів доларів) для забезпечення України газом. “Війна Росії з Україною серйозно впливає на енергетичну безпеку та економічну ситуацію в Україні”, – йдеться у повідомленні уряду Норвегії.

Там наголосили, що Україна попросила Норвегію взяти на себе провідну роль у забезпеченні її доступу до енергії. “Підтримка Норвегією закупівель природного газу допоможе забезпечити опалення українських лікарень та шкіл цієї зими та приготування гарячих страв. Газ допоможе полегшити важку гуманітарну ситуацію в країні”, – сказав прем’єр-міністр Йонас Гар Стере.

Джерело: https://ua.korrespondent.net/business/economics/4511491-naikholodnisha-zyma-chy-zapaslasia-ukraina-hazom

Previous post Дунайські порти України оновили рекорд відвантаження
Next post Україна наростила експорт на чверть за місяць