Індія наростила закупівлі нафти в Росії, заявили в Держдепі США і закликали індійську владу не надто нарощувати імпорт російських вуглеводнів. Напередодні Bloomberg повідомив, що Індія планує вдвічі більше купувати нафту в Росії зі знижкою. Білий дім припускає, що Москва може заробляти на нафті більше, ніж до повномасштабного вторгнення.
Шоста найбільша економіка світу зайняла нейтральну позицію щодо війни РФ проти України, відмовившись вводити санкції, у зв’язку із чим Москва покладає на Делі великі надії на тлі краху очікувань, пов’язаних з Китаєм. Корреспондент.net розповідає, чи допоможе Індія Росії або ж скористається ситуацією.
Індія планує вдвічі збільшити імпорт нафти із Росії
Індія наростила закупівлі російської нафти, заявив старший радник Держдепу США з енергетичної безпеки Еймос Гокстайн. 9 червня він торкнувся цієї теми на слуханнях у комітеті із закордонних справ сенату.
За його словами, Індія наростила закупівлі нафти в Росії в середньому зі 100 тисяч барелів на добу до майже 800 тисяч. Зазначимо, за даними аналітичної компанії Kpler, у квітні 2022 року Росія постачала в Індію 284 тисячі барелів нафти на день, у травні – 740 тисяч барелів. У травні 2021 року цей показник становив 34 тисячі.
Вашингтон продовжує діалог з Нью-Делі щодо експорту російських енергоносіїв в Індію, зазначив Гокстайн. Економіка Індії надто залежить від російської нафти, але, на його думку, “є стеля того, наскільки вони далі нарощуватимуть” ці закупівлі.
“По-перше, не закуповуйте занадто багато і дійте так, щоб це не виглядало, як ніби ви скористалися стражданнями європейських і американських споживачів. І по-друге, докладіть зусиль до того, щоб добре вести переговори. Оскільки, якщо ви це не купите, то не знайдеться нікого іншого. Тому тут маєте перевагу”, – озвучив чиновник свій заклик.
Він додав, що деяким покупцям Росія вже пропонує знижку на нафту близько 20-30 доларів за барель. Про які країни йдеться, він не уточнив і додав: “Знижка на російську нафту стає дедалі більшою”.
Гокстайн передбачає, що Росія може отримувати більше доходів від торгівлі нафтою та газом, ніж до повномасштабної війни проти України, бо глобальне підвищення цін компенсує вплив санкцій Заходу. Але впевненості в цьому немає.
Світове зростання попиту на нафту з боку споживачів, що вийшли з пандемії коронавірусу, було “набагато більшим, ніж передбачалося”.
6 червня агентство Bloomberg із посиланням на джерела писало, що Індія планує вдвічі збільшити обсяг постачання компанії Роснефть.
Агентство уточнює, що Індія зараз веде переговори – отримувати більше постачань від Роснефти виявили б державні нафтопереробні заводи. Вони розраховують отримувати поставки зі знижкою, адже міжнародні покупці відмовляються від угод через війну Росії проти України і санкції.
За даними джерел Bloomberg, держпереробники спільно працюють над укладанням нових шестимісячних контрактів, які доповнять поставки, що вже здійснюються. Імпорт нарощують як державні, і приватні індійські заводи.
Водночас 9 червня Reuters повідомив, що спроба російських чиновників домовитися з Індією про продаж додаткових обсягів нафти наразилася на несподівані труднощі: Роснефть відмовила двом державним нафтопереробним заводам Індії в купівлі партій Urals через відсутність нафти.
У переговори з компанією, найбільшою за обсягами видобутку в Росії, вступили три індійські переробники – Indian Oil Corp, Bharat Petroleum Corp і Hindustan Petroleum. Але угоду з Роснефтью – на шість мільйонів барелів з опціоном на додаткові три мільйони – вдалося укласти тільки IOC.
Чому Індія не допоможе Росії
За три місяці, що минули з початку повномасштабної війни проти України, Росія втратила майже всіх своїх звичних торгових партнерів. Обсяг імпорту до травня скоротився на 89%.
Першими з обойми випали розвинені країни, які постачали найскладніші високотехнологічні товари. Імпорт із Китаю – одного із ключових постачальників високотехнологічної продукції – також впав більш як наполовину.
На цьому тлі дуже оптимістично для Москви звучать заяви Індії про неприєднання до санкцій та розвиток торговельних відносин. Але розвивати їх доведеться практично з нуля, пише видання EurasiaNet.
Сінгх Рамешвар, президент товариства російсько-індійської дружби ДІША, зазначає, що, крім зброї, товарообіг між країнами був близьким до нуля.
“Теоретично, Індія здатна закрити будь-який споживчий дефіцит росіян. У нас сотні тисяч компаній, які виробляють усе: від продуктів харчування до автомобілів. Але це тільки теоретично. На практиці ж побудувати за кілька місяців те, що не вдалося вибудувати роками, дуже складно. Потрібно знати закони, мати прямі контакти з бізнесменами, потрібна системна робота, якої я наразі не бачу”, – сказав він.
Також не вірить у швидке індозаміщення бізнес-посол Ділової Росії в Індії Ольга Куликова: “Більшість виробництва в Індії зосереджена в руках досить дрібних компаній, вони не хочуть йти на такі ризиковані інвестиції – тим більше, у нас немає позитивного торговельного бекґраунду”.
Олексій Купріянов, керівник групи Південної Азії та регіону Індійського океану ІСЕМО РАН, зазначає, що ізоляція робить РФ поступливим партнером, який, на тлі різко скоротливої співпраці з іншими країнами, готовий йти з козирів, але санкції таки впливають.
Останній приклад: на початку червня Reuters повідомив, що велика індійська компанія Indian Potash з лютого не може домогтися проведення платежу через російський банк через відключення цього банку від SWIFT і проблеми з конвертацією.
Крім того, поступатися Індією Росії ніхто явно не має наміру. Наприклад, США, теж будучи сильними дипломатами, вибрали, зважаючи на все, не санкційний, а фінансовий важіль.
Зокрема, за повідомленнями Bloomberg, Штати готують пакет військової допомоги Делі в 500 мільйонів доларів. Цілком імовірно, на шляху зміцнення російсько-індійської дружби постануть не санкції, а тверезий розрахунок.
“На всі оптимістичні індопрогнози маю одну відповідь: “А їм це навіщо? Навіщо країні, з якою згодні дружити перші економіки світу, ризикувати їхньою довірою заради економіки досить слабкої та сьогодні максимально залежної? Особливо мене радують припущення, що Індія почне надсилати нам сіру продукцію із західних підприємств, які розташовані на її території”, – коментує економіст, бізнесмен, керуючий партнер компанії Management Development Group Дмитро Потапенко.
Експерт переконаний: західні виробники, які розірвали відносини з Росією, не допустять масової реалізації будь-яких паралельних схем.
“Той самий Mercedes, який має свій завод в Індії, пішов із Росії не тому, що йому наказали, а тому, що не бажає мати з нами справу. Слово “репутація” для нього не порожній звук. І якщо сам пішов, втративши купу грошей, то невже дозволить “зливати” свою продукцію через “сірі” канали? Так само і з іншими компаніями”, – пояснив він.
Що стосується нафти, то російські аналітики розмірковують над тим, що за рік 15 мільйонів тонн нафти можна відправити в Індію, але це перебільшення, каже партнер консалтингової компанії RusEnergy Михайло Крутихін.
“Тому що в Індії дуже велика конкуренція з нафтою з Перської затоки, яка домінує в країні. І незважаючи на величезні знижки (зараз це близько 40 відсотків), понад шість мільйонів тонн на рік відправити в Індію не вийде. Це теж, порівняно з європейською ринком, як кіт наплакав”, – цитує його Forbes.ua.
Він додав, що китайський та індійський маршрути готові прийняти тільки невеликі додаткові обсяги. “Це не заміна і навіть не подібність заміни європейського напрямку нафтоекспорту”, – зазначив він.
Тим часом у ЗМІ з’явилася інформація, що незабаром може відновитися торгівля між Індією та Іраном, яка була перервана 3 роки тому через американські санкції, накладені на Іран.
До цього між Делі і Тегераном діяв бартерний механізм торгівлі, і сторони мають намір повернутися. Водночас багато залежатиме від того, як швидко вдасться вирішити питання іранської ядерної програми.
Крутихін, як і багато інших експертів, прогнозує, що через нафтове ембарго буде закрито частину російських підприємств з видобутку нафти, відбудеться різке велике скорочення переробки.
Загальний занепад станеться не тільки всередині російської видобувної та переробної галузі, а й у сотнях супутніх підприємств, які муситимуть закритися або скоротити свою діяльність, додав він.
“Загалом ефект для російського бюджету буде приголомшливим. У федеральному бюджеті РФ на Нафтогаз і супутні компанії припадає понад 60 відсотків усіх доходів. Коли європейське ембарго повністю набуде чинності, бюджет Росії втратить не менш як 25 відсотків”, – пояснив експерт.
Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet