ФРН бажає український водень. Цілі візиту Бербок

Центральною темою перших візитів нового міністра закордонних справ ФРН Анналени Бербок до Києва та Москви були питання війни та миру. Там було сконцентровано загальну увагу, тому у громадському сприйнятті другого план мимоволі відійшли інші теми, порушені гостею з Берліна. У тому числі й енергетика.

 

Бюро з водневої дипломатії Німеччина відкриє у Києві та Москві

І тут йдеться зовсім не про Північний потік-2: про подальшу долю російського газопроводу Бербок нічого нового не сказала. Натомість, її заяви про співпрацю у сфері водню містили і новини, і по-новому розставлені акценти.

Цій темі, якій у Берліні надають стратегічного значення, міністр відвела чимало місця під час виступів перед журналістами в обох столицях.

Особливо в Києві, де глава німецького МЗС повідомила, що незабаром при посольстві ФРН буде відкрито Бюро з водневої дипломатії, щоб “якнайшвидше запустити конкретні проекти”. Про намір створити аналогічний підрозділ при посольстві у Москві німецька сторона говорила ще минулого року, але процес затягнувся.

Шанс для України. Євросоюз змінює газ на водень

Тепер, як бачимо, у Берліні дійшли висновку, що в Україні теж неодмінно потрібно заснувати центр, який допомагатиме потенційним партнерам у двох країнах налагоджувати контакти та співпрацю. До програми свого першого візиту до Києва Бербок включила зустріч із представниками асоціації “Українська воднева рада”.

 

ВДЕ потрібні для захисту клімату та енергетичної незалежності

При цьому Анналена Бербок, будучи не лише міністром закордонних справ ФРН, а й співголовою німецької Партії “зелених”, не залишила у Києві жодних сумнівів у тому, в якому напрямку слід розвивати, як вона дуже показово висловилася, “наше енергетичне партнерство”: “І Німеччині, і Україні потрібен широкомасштабний розвиток відновлюваних джерел енергії та швидке зростання ринку “зеленого” водню”.

Це потрібно, наголосила вона на прес-конференції в українській столиці, як для виконання Паризької угоди щодо клімату, так і для зміцнення енергетичного суверенітету Європейського Союзу та всієї Європи, маючи на увазі, зокрема, й Україну.

Тим самим німецький міністр недвозначно дала зрозуміти, що форсований розвиток відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) має на меті досягнення не лише кліматичної нейтральності, а й незалежності від постачальників викопних енергоносіїв, явно маючи на увазі при цьому Росію.

 

Росія – невід’ємний партнер у боротьбі проти кліматичної кризи

Проте всіляко розвивати ВДЕ новий уряд Німеччини хотів би разом із Росією. “Ми всіляко зацікавлені у величезному потенціалі Росії в галузі відновлюваної енергії”, – заявила Анналена Бербок на прес-конференції в Москві та наголосила: “Без участі найбільшої країни світу ми не впораємося з кліматичною кризою”.

Тим самим нова керівниця МЗС ФРН істотно змістила звичні акценти: якщо раніше в Берліні говорили про Росію як про важливого постачальника (викопних) енергоносіїв, але нове покоління німецьких політиків бачить у РФ насамперед невід’ємного партнера у справі скорочення викидів парникових газів та переведення всієї планети на шлях стійкого розвитку, що не руйнує природу.

Водночас Анналена Бербок зазначила, що “нам потрібна надійна Росія, щоб найближчими роками в ході перехідного періоду, як і раніше, забезпечувати Європу газом, який нам ще кілька років знадобиться”.

Сигнал більш ніж очевидний: уряд ФРН визнає, що Німеччина та ЄС поки що не можуть обійтися без природного газу, але в ході форсованого розвитку ВДЕ всіляко намагатимуться якнайшвидше скоротити його споживання.

Цей сам по собі не новий сигнал навряд чи особливо спантеличив когось у вищому керівництві Росії: у Москві традиційно скептично ставляться до відновлюваної енергетики і твердо впевнені, що Європа ще дуже довго потребуватиме російського газу, причому великих кількостей.

Погана новина для Газпрому полягає в тому, що Анналена Бербок, говорячи про “неймовірно великий потенціал Росії в галузі водню”, наголосила, як і в Україні, на “зеленому” водні.

 

Берлін не підтримає виробництво Газпромом “блакитного” водню

Справа в тому, що в російській газовій компанії цілком готові співпрацювати з Німеччиною в області водню, але хочуть постачати на свій найбільший експортний ринок не той екологічно чистий H2, який отримують із води методом електролізу за допомогою електроенергії ВДЕ, а той, що різними технологіями виробляють із природного газу.

І ось до Москви приїжджає міністр закордонних справ ФРН і прямим текстом заявляє, що Німеччина хоче отримувати від Росії головним чином все ж таки “зелений” водень.

А практично одночасно в Берліні міністерство економіки та захисту клімату, яке очолює віце-канцлер та інший співголова Партії “зелених” Роберт Хабек, приймає, як повідомляють німецькі ЗМІ, рішення, що фінансовими та іншими засобами підтримуватиме виробництво тільки “зеленого”, але не “блакитного” водню.

Названо терміни початку експорту українського водню

Це різко зменшить шанси Газпрому реалізувати проект з будівництва в Німеччині в районі Любміна по сусідству з приймальними терміналами газопроводів Північний потік та Північний потік-2 заводу з виробництва водню із природного газу. Про цей проект повідомило наприкінці листопада торгпредство РФ у ФРН.

Одночасно все більш ілюзорними стають і плани, що виношуються в Москві на найвищому політичному рівні, постачати в майбутньому до Німеччини “блакитний” водень з Росії Північним потоком-2.

Джерело: Російська служба DW


Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Джерело: https://ua.korrespondent.net/business/economics/4439040-frn-bazhaie-ukrainskyi-voden-tsili-vizytu-berbok

Previous post Запаси вугілля на ТЕС досягли майже 700 тисяч тонн
Next post Ситуація на валютному ринку стабілізується – НБУ